Snack price increases?

NearTheEars

Well-Known Member
If I were playing a drinking game where I took a shot every time I read one of your posts where you mention all of your up sell experiences, I think I'd get drunk really fast. This post is worth 2 shots: brag brag.

Yes, they talk about them a lot ... mostly in threads where people are raging about upcharges. Usually there's opposing viewpoints in discussions. And I welcome the view of someone who's actually participated in some of them. If they weren't around it would just be a giant echo chamber here.

That being said, I personally can't justify buying any of them. Or a $5 Mickey bar.
 

Kman101

Well-Known Member
I understand some of the forum members anger but I do not feel that WDW is nickle and diming people. When you buy a ticket for any of the parks you have access to all the rides, shows, etc. What you do and how you spend your money is completely up to each individual guest. If you do not like the price of ice cream, do not buy it. do not like the price of water, do not buy it. Do not want to spend money on a cabana at Mk, do not but it. These extras are not taking away from your experience. If you buy admission into the park it allows you the same opportunities to ride Space Mountain as the person who has the discretionary income to splurge on a cabana or a overpriced ice cream. Admission prices through out the years for sports, concerts, theater have all gone up. Disney is no different when it comes to price increases. I feel that if you did nothing but go to the parks and ride the rides and see the shows and bought nothing else there is still value in a 100 dollar a day admission.

It's not about taking away from the experience (or whether someone should buy that $5 Mickey Bar). It's about what the overall picture of these things means.
 

Mr Ferret 75

Thank you sir. You were an inspiration.
Premium Member
Absolutely true. Our next trip in a few months is at Kidani. For us, the resort price for our entire stay is $756 (the cost of our dues for the points needed). Those cash paying customers - $4,214 - not including tax!! So we save $3,458 just on the room. We can buy a lot of food for $3500.
691.6 premium icecream bars (ish)
 

drizgirl

Well-Known Member
Absolutely true. Our next trip in a few months is at Kidani. For us, the resort price for our entire stay is $756 (the cost of our dues for the points needed). Those cash paying customers - $4,214 - not including tax!! So we save $3,458 just on the room. We can buy a lot of food for $3500.

EDit to add: and our APs that we have already paid for are good for our next 3 trips in 2017, so no cost there either.

So I hope you (and others) can see how maybe the issue isn't really just about ice cream. It's about the straw breaking the camel's back after being barraged with price increases on all the rest of those trip components.
 
Last edited:

drizgirl

Well-Known Member
This is something that I thought about during my trip. I met a woman who purchased DVC while there. I have friends who own and love it.

I briefly chatted with the person at a DVC booth at the resort. She exclaimed that based on my 2 most recent trips that I would save money, and that I should take the tour. I almost did, then decided against it. No reason to waste a Morning when I knew I probably wouldn't buy. It doesn't make sense for me and the way we travel. It does make sense for others. Value is such a personal determination.


I'm curious how it doesn't work for you?
 

Bandini

Well-Known Member
. Vacationing is not required by law, say like having health care, or paying taxes. So I believe your assumption is not correct.
Really? I didn't know that vacations weren't required. Next you'll be telling everyone that smoking is bad for people's health. How profound!
 

CaptainAmerica

Premium Member
When your kids are older than 13... they pay adult prices but are still your kids.

When your kids get older and have their own families... you still like to treat your kids as your kids and people often pay for their adult kids on a family vacation.

When your parents are fixed income and you want to share your vacation experience with them, you frequently pay for your parents.

It's called a family... it doesn't stop when kids become teenagers.
That's fine. I never questioned the legitimacy of traveling with a big party. As I said, I often do it myself. However, traveling with a non-traditional party delegitimizes the griping about prices.
 

CaptainAmerica

Premium Member
then you must be getting a soup and your wife would have a side dish only and split a beverage... The sandwiches at CHH are over $10... Either that or you last ate there in the 90s.
Three people doesn't have to mean three entrees and three drinks. We almost always drink tap water and can usually share an entree.

EDIT: And I'm a fat guy FWIW.
 

PeoplemoverTTA

Well-Known Member
So I hope you (and others) can see how maybe the issue isn't really just about ice cream. It's about the straw breaking the camel's backing the camel's back after being barraged with price increases on all the rest of those trip components.

Exactly. And to further the point beyond just ice cream bars and pretzels and into the big picture of why some people are upset, I have no problem paying for truly premium experiences. Disney is charging premium prices for items and/or "plusses" that are actually far below the standard that used to come, in many cases, even with an ordinary ticket (or in the cases of the cabanas, imho, is masquerading as a premium add on but solves a manufactured "problem" rather than providing real value - again, just my opinion, clearly some people have found value in them).

Another example - WDW sweatshirts I bought in 2001 and 2004 still look and feel brand new. They cost about $25-30, if i recall (t-shirts were $16.95). The last sweatshirt I bought in WDW two years ago started pilling while I was still on vacation (having worn it one day) and within a few months literally fell apart. (I bought a t-shirt in Disneyland over the summer that had a hole in it after one washing on the hand wash cycle). I'll pay $50-60 or more for a premium clothing item (and just spent considerably more than that this weekend). But when I spend $60 on a sweatshirt that starts falling apart the first day I wear it, or $25 on a t-shirt that literally falls apart after one washing, then I am angry. Again, just because I can afford it doesn't mean I want to throw my money away. Inflation and cost of production are one side of the equation. Deliberate cheapening of the product quality is another. And it's happening across WDW.

It's a systemic issue with perceived premium services and items versus reality. The reality is that for myself (and others), even with the "upgrades" and "extras" -- even when staying at Poly or GF (where you share a bus despite paying the highest rates), WDW just isn't a premium experience anymore.
 

Mr Ferret 75

Thank you sir. You were an inspiration.
Premium Member
So I hope you (and others) can see how maybe the issue isn't really just about ice cream. It's about the straw breaking the camel's backing the camel's back after being barraged with price increases on all the rest of those trip components.
images.jpg
images2.jpg


I'm confused ???
 

Bandini

Well-Known Member
Yes, they talk about them a lot ... mostly in threads where people are raging about upcharges. Usually there's opposing viewpoints in discussions. And I welcome the view of someone who's actually participated in some of them. If they weren't around it would just be a giant echo chamber here.

That being said, I personally can't justify buying any of them. Or a $5 Mickey bar.
No, you don't get it. It's not about people buying upsells and then mentioning them on threads and giving their opinions. But there are some posters who use the forums to mention in every thread, their upsell experiences. Again and again and again!
 

CaptainAmerica

Premium Member
Another example - WDW sweatshirts I bought in 2001 and 2004 still look and feel brand new. They cost about $25-30, if i recall (t-shirts were $16.95). The last sweatshirt I bought in WDW two years ago started pilling while I was still on vacation (having worn it one day) and within a few months literally fell apart. (I bought a t-shirt in Disneyland over the summer that had a hole in it after one washing on the hand wash cycle). I'll pay $50-60 or more for a premium clothing item (and just spent considerably more than that this weekend). But when I spend $60 on a sweatshirt that starts falling apart the first day I wear it, or $25 on a t-shirt that literally falls apart after one washing, then I am angry. Again, just because I can afford it doesn't mean I want to throw my money away. Inflation and cost of production are one side of the equation. Deliberate cheapening of the product quality is another. And it's happening across WDW.
See stories like this are just so far removed from my reality that I have a hard time believing them. Two years ago, I stayed at Fort Wilderness. I bought a sweatshirt that is currently priced at $42.99 on the Shop Disney Parks App. I wear it almost every day when I get home from work from November through about March. The sweatshirt has held up perfectly. The graphics and seams are all completely in tact and looking good.

For the sake of comparison:

Crew neck sweatshirt from the Ohio State University bookstore: $48.98
Dallas Cowboys Nike Stadium Classic Club Crew: $59.99
Organic Gears Hoodie from the "Wicked" musical store: $65.00
Fall Out Boy Crown Logo Cowl Neck Girls Pullover Hoodie from Hot Topic: $49.90
Hogwarts Crest Adult Sweatshirt With Hood from Universal Orlando Resort: $69.95

So stop it.
 
Last edited:

21stamps

Well-Known Member
No, you don't get it. It's not about people buying upsells and then mentioning them on threads and giving their opinions. But there are some posters who use the forums to mention in every thread, their upsell experiences. Again and again and again!

In my trip report and a thread about MK tents which was basically a thread bashing upsells. I can totally see how you would equate that to "every thread". You're amusing..but I think I have to be done with you.
 
Last edited:

Bocabear

Well-Known Member
Three people doesn't have to mean three entrees and three drinks. We almost always drink tap water and can usually share an entree.

EDIT: And I'm a fat guy FWIW.
Fat or not is completely irrelevant, when most people get lunch at a theme park they are not sharing a hamburger and drinking tap water. The point was the statement was made like ":How is it possible that you spent that much money for three people to eat at a quick serve restaurant?!?" My response referred to the actual cost of the items at those quick serve restaurants... This discussion has nothing to do with how you can economize by sharing food...but has everything to do with the cost rising on the food items....
 

CaptainAmerica

Premium Member
Fat or not is completely irrelevant, when most people get lunch at a theme park they are not sharing a hamburger and drinking tap water. The point was the statement was made like ":How is it possible that you spent that much money for three people to eat at a quick serve restaurant?!?" My response referred to the actual cost of the items at those quick serve restaurants... This discussion has nothing to do with how you can economize by sharing food...but has everything to do with the cost rising on the food items....
If "most people" make choices to overeat and overspend at WDW, I'd say that's the fault of "most people" and not "The Walt Disney Company." That's really what this all boils down to... self control. People act like they MUST HAVE all of these things so when the price increases come, they have no way to cope other than spend more money and complain about it, as if they're obligated to do so. A lot of it stems from the fact that loads of people finance their vacations with credit card debt so they can't absorb a $1 increase in an ice cream bar. The proverbial straw will only break the proverbial camel's back if the camel is overloaded to begin with.
 

Register on WDWMAGIC. This sidebar will go away, and you'll see fewer ads.

Back
Top Bottom