How do large families afford a day in Disney!!

renee123

New Member
Original Poster
We are only a family of three and just one day in the park ran us over $600. I know you can get passes for several days and save money but we really only wanted a one day. Here is the breakdown...
$238 (admission for 3)
$15 (stroller rental)
$15 (parking)
$25 (Light breakfast)
$100 (Lunch)
$120 (Princess costume)
$50 (Salon hair and makeup)
$30 (Trinkets that my daughter had to have)
$20 (soda and ice cream)
I also know we didn't have to buy the extras and would have saved a bundle but I wanted my daughter to have the entire experience. Luckily we could afford to give her a trip she will never forget. I just think for large families this is quite alot to spend
 

powlessfamily4

Well-Known Member
My Mom and Dad had 10 kids. (1 set of parents no twins!!) They took up to 8 kids at one time.

They booked off property. Back in the 70's and 80's Holiday Inn always let kids stay free. Mom always packed a large cooler with lunch. At lunch time they would go back to the car and tail gate LOL She brought snacks and drinks so purchasing anything in the park was very minimal. Not sure how they would do it now.
 

Kamikaze

Well-Known Member
Why are you complaining? You spent $200 on things you plainly admit that you didn't have to and COULD afford to.
 

captainkidd

Well-Known Member
I hate to say it, but either you have the money or you don't. It's as simple as that really.

We're a family of 5 going for 16 nights in July, and with lodging, passes, and food, we average about $1,000 per day. Since you're not taking lodging into consideration, I'd say $600 is right on spot.

Plus, there are plenty of things you could cut out:

Bring your own stroller - $15.
Lunch - For 3 people, you could have lunch for about $30.
Princess Costume - $120.
Salon - $50.

Right there, you're knocking off about $250.
 

mickeysshoes

Well-Known Member
We are a family of four and we average about $1000 and that is just on the package price does not include what we spend once we get there. But we save for a year and have open a baking business to help pay for vacations so I can use house money to pay off college and other loans. You do what you have to so you can have the kind of vacation you want to give your family!
 

renee123

New Member
Original Poster
Sorry to sound if I'm complaining. I could have cut the extras but even still it's expensive. I'm just asking the question how do so many people afford to make this trip? The parks are always crowded so people are spending lots of money!
 

NYwdwfan

Well-Known Member
My husband and I were considering other vacation options next year - and we were thinking a resort type all inclusive something or other - so I priced a few cruises (non-Disney), Atlantis in the Bahamas, and some of the Beaches locations. All were about $5,000 for a week for a family of 4 (including airfare) - and didn't include all the awesomeness that is Disney! Any vacation can be expensive - it's just deciding which vacation you are willing to shell out for and then saving until you can make it happen!
 

loveofamouse

Well-Known Member
We are a family of 5. Typically, we spend

~$90/night at value
$120/person on tickets(not for baby)
$40ish on each meal(except at Trex and RFC)

as for trinkets, we limit the kids to about ~$15 a day. With three kids, that adds up. They have the choice to save their $15 a day for a bigger item. They are little, though. They'd rather have 10 smaller things than 1 big thing. lol. We aren't strict on the dollar amount. It's an approx. figure. The main reason is because we don't want to take huge items home or back to the hotel.

We typically take about $1500 for food and merchandise. Even with splurging, we often don't come close to that number. The main thing is we contribute most of our tax return to the trip.
 

happymom52003

Active Member
This question is one of my pet peeves (I don't mean the OP asking on a forum...I mean when someone asks me this to my face). I get the question all the time from friends/family/acquaintances (as I am sure most of you do as well). It is one thing to ask someone for advice on how their OWN family might be able to afford a trip. But when people find out we go to Disney so often and the first thing they say is "Wow, how can you afford that?" I find it to be so rude. What do they want me to do...tell them what our annual income is and show them our monthly budget?
 
It just get worst as they get older. My DDs are 10 and 12 so have to pay adult prices for tickets, any table meals, even though they clearly don't eat 20 - 30 dollars worth of food, and the stuff they want usually are more expensive too now. So for a family of four flying from Ok in October, staying 6 nights at Pop,and doing 7 days in parks altogether will be about $3000. But I go at least once a year, even if there are cheaper things to do closer to home. I use my tax return to pay for most and put the rest on plastic. But as they say, the memories are priceless.
 

slappy magoo

Well-Known Member
Something the OP should know, Disney doesn't really cater to the one day crowd. They cater to the multiday, we'll-pick-you-up-at-the-airport, we'll-make-it-easy-to-pay-for-meals-in-advance-up-front, we'll-drive-you-anywhere-on-property-you-want-to-go, we'll-drive-you-back-to-the-airport-when-it's-time-to-go-for-God's-sake-just-don't-leave-our-property crowd. The longer your trip, the lower the price works out on a per-day basis. For example (and this isn't indicative of the best deal, but just for comparison's sake), I checked out prices on a 4-day trip, 2/20-23, on site in a value resort for 2 adults and a small child, with 4 day park passes and the quick service dining plan (2 counter service meals and 2 snacks a day, and a souvenir mug for each person). I got a price of $1405. Again, had I looked around for different days and different deals, it could have been cheaper. But for 800 more than you spent for ONE day, you could have had FOUR. Lodging included. Most of your meals included. Pickup to and from the airport (had you needed it) included.

Now I don't know YOUR child. But I know, were *I* a child, going to WDW with my family, and I was told "OK, instead of going to Disney World for one day, we can go for four, but NO trinkets, no costumes, no frills, is that OK by you," I would've gone positively batsh*t with glee. And as an adult, wanting to take my kid to WDW, I'd make an effort to pull that extra money together, or wait until I had it, if it meant having a longer trip, the time to visit all four parks. It's fine and dandy that you only wanted to go for one day, but you're the kind of guest that's an exception, not the rule, and WDW gears more of their "deals" to the guests who are the rule.

Also, and this may just because I'm a dude, the fact that you paid all that money for one day in the park, and then spent all that TIME in a beauty parlor and shopping for a costume...I'm assuming you had a good time and all that matters, but jeez, it's like you spent a lot of money specifically to get in some place to do nothing more than spend a lot of money. As others said, there are plenty of ways to spend less in the parks, especially by doing something as simple as packing a lunch and having a picnic (the official rule is no outside food or beverages, but I've never heard any anecdote of people having their picnic stuff confiscated). I would have felt like it was a waste of money to pay to get into a theme park only to spend much of that time in a beauty parlor instead of hitting rides, seeing parades and shows, meeting characters, etc. I don't see it as a good investment of my vacation dollar. To me, it's like spending money to stay at the Four Seasons to enjoy their selection of in-room movies instead of using Blockbuster or Netflix to rent the movies. But to each his or her own.
 

CaptainWinter

Active Member
Something the OP should know, Disney doesn't really cater to the one day crowd.

That's really the point right there. You get a vacation package, you go some off-peak time of year, you can make it happen. One day trips are the most outrageously uneconomical by far.

But it ain't cheap no matter what.
 

Raven66

Well-Known Member
We are a family of 3. It's still pretty pricey but we actually save for a year to be able to go. Our last trip was 2008 and the next one won't be until 2013 when my daughter turns 16. We have been so lucky that she never really wants to buy any trinkets. I think she has gotten one thing each trip. And her and I usually share at burger at a CS. They are big enough for two, my opinion of course. The trip in 2013 we are considering paying for her best friend to come too. So we have to start saving now. :eek:
 

slappy magoo

Well-Known Member
And her and I usually share at burger at a CS. They are big enough for two, my opinion of course.

Don't know if this is true, but supposedly, people have ordered double cheeseburgers, paid an extra $1 or so for an extra bun. Boom. 2 cheese burgers, one for me, one for thee. Split the fries, maybe the beverage too or splurge on an extra drink (or maybe one person just wants water). A great way to save a couple of bucks each day.
 

Register on WDWMAGIC. This sidebar will go away, and you'll see fewer ads.

Back
Top Bottom